Albanian Videos

Ilir Shaqiri – Këtu shkelqen plisi

Posted on: September 20, 2008

U nisa fushës, malit ta vras vdekjen
Barot dhe hekur më ran në krahrorë
Këmbë e dorë e patën s’fundi herë pikpjekjen
Atje,atje mbi majat me dëborë,
Dhe z’brita të hec lirshëm atdheut flori
Me një këmab të haprojë udhës i të gjatë
Andej kah u nisën stërgjyshërit e mij
Dhe rëndë e rëndë përditë e përnatë.

Ktheje kokën vëlla në strehen time qiell
Në trupin tim me copa këtu nis liria
N’mos qoftë atëdheu i ngrohët si diell
S’kan pse i duhen gjymtyrët e mija!

Njëra dorë më ngeli pendën ta shtrëngojë
E tju thur lavdi dëshmorve trima që ranë.
N’tela t’kitarës kënga te jehojë
Për engjujt Arbërorë,shpirtin vigan.
Falma një buzqeshje se ta vrava vdekjen
Ma përkund Lirinë shekujve në përjetsi
Kur prisnim rrufet përmbi supet tona
N’mos isha unë do të ishe ti.

Ktheje kokën vëlla në strehen time qiell
Në trupin tim me copa këtu nis liria
N’mos qoftë atëdheu i ngrohët si diell
S’kan pse i duhen gjymtyrët e mija!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

September 2008
M T W T F S S
« Aug   Oct »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Blog Stats

  • 78,313 hits
Advertisements
%d bloggers like this: